AntibiyotikKullanıldığı Alan
AminoglikozitlerBağırsak enfeksiyonlarının tedavisinde
BambermisinBakterilerin hücre duvarlarının sentezini önlenmesinde
Beta-LaktamPenisilin ve Sefalosporin cinsinde kullanılırlar
IonophoresBağırsak enfeksiyonlarını önlenmesinde
LinkozamidlerEklem ve kemik enfeksiyonlarıyla mücadelede
MakrolitlerAşırı yemenin neden olduğu nekrotik enterit adı verilen ölümcül hastalığın tedavisinde
KinolonlarGeniş bir spektrumdaki bakterilerin sebep olduğu hastalıklara karşı etkilidir.
StreptograminNekrotik enteriti tedavi etmek ve önlemek için kullanılan hücre duvarı oluşumunun ve protein sentezinin önlenmesinde
SülfonamidlerSalmonella, E. coli ve diğer patojenlerin önlenmesinde ve bunlarla mücadelede kullanılırlar.

TAVUKLARDA ANTİBİYOTİK NEDEN KULLANILIR?

Fabrika çiftlikleri, hayvanlarda hızlı büyümeyi teşvik etmek ve ölümle sonuçlanabilecek koşullarda hayvanları canlı tutmak için antibiyotik kullanır. Antibiyotikler üreticinin kârı için faydalı olsa da, dünyanın karşı karşıya kaldığı en büyük sağlık tehditlerinden birine yol açarlar: Antibiyotik direnci.

Antibiyotik direnci, insanlar da dahil olmak üzere tek bir hayvana antibiyotik ilaçlar verildiğinde ortaya çıkar ve ilaçlar enfeksiyondan sorumlu hedeflenen bakterilerin çoğunu öldürür, ancak hepsini öldürmez. Hayatta kalan bakteriler daha sonra ilaçtan nasıl kurtulacaklarını öğrenirler ve zamanla etkilerine karşı dirençli hale gelirler. Antibiyotik direnci, HIV/AIDS, kanser veya kronik enflamatuvar koşullardan bağımsız olarak bağışıklık sistemi zayıf olan hayvanlar için özellikle tehdit edicidir.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından 2020 yazında yayınlanan bir raporda, tüberküloz, zatürree ve bel soğukluğu da dahil olmak üzere tedavisi giderek zorlaşan enfeksiyonların listesi belirlendi. DSÖ’ye göre, her yıl en az 700.000 kişi antibiyotiğe dirençli enfeksiyonlardan ölüyor – bu sayı 2050’ye kadar 10 milyona yükselebilir.

FDA, TAVUK ANTİBİYOTİKLERİNİN KULLANIMINI NASIL DÜZENLER?

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), kümes hayvanları da dahil olmak üzere çiftlik hayvanlarında antibiyotik kullanımının düzenlenmesinden sorumludur. USDA’nın Gıda Güvenliği ve Denetim Hizmeti ile birlikte ajans, eser miktarda onaylanmamış ilaç için et ve yumurtaları izler.

Şu anda FDA, gıda üreticilerinin büyümeyi teşvik etmek için tıbbi açıdan önemli antibiyotikleri kullanmayı gönüllü olarak bırakmaları için bir çerçeve geliştiriyor. Bununla birlikte, katı zorunlu düzenlemeler olmadan, çiftliklerin daha büyük tavuklar yetiştirmeleri için mali teşvikler muhtemelen insan sağlığı için herhangi bir endişeden daha ağır basacağından, bu gönüllü çerçeveler yaygın antibiyotik direncini önlemede etkili olmayabilir.

CDC, ANTİBİYOTİK DİRENÇ HAKKINDA NE DİYOR?

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), hayvanlarda antibiyotiklerin makul kullanımını desteklemektedir. Web sitelerinde kümes hayvanı üreticilerine ve endüstrinin antibiyotik direnciyle mücadele etme yöntemlerine ayrılmış bir bölümü var. Öneriler, hayvanları sağlıklı tutmayı, veterinerlerle yakın çalışmayı ve antibiyotikleri tam olarak reçete edildiği gibi kullanmayı içerir.