ANTİBİYOTİK TAVUKLARDA KULLANILIR MI?

Vahşi doğada, tavuklar genellikle sadece bir avuç üyeyle küçük sürüler halinde yaşarlar ve habitatlarında yer alan böcekler, tohumlar ve diğer yiyeceklerle beslenirler. Hastalık her köşede ve her yaprağın altında gizlenebilir. Bu sayısız gizli tehdide rağmen, vahşi tavuklar, hiçbir insan müdahalesi olmaksızın on yıl veya daha fazla bir ömre sahip olabilir.

Tavukların vahşi yaşam ortamı, sürekli ilaç kullanımını gerektirmez. Amerika Birleşik Devletleri’nde tüketilen tavuk etinin neredeyse tamamı, kuşların aşırı kalabalık, pis, kapalı ortamlarda tutulduğu, dışarıda vakit geçirmelerinin ve hatta pencereden güneşi bile görmelerinin engellendiği fabrika çiftliklerinden gelmektedir. Fabrika çiftlikleri, tavuklar için doğal yaşam koşullarının antitezidir.

Fabrika çiftliklerinde tavuk yetiştirmek, antibiyotikler olmadan son derece pahalı olacaktır, çünkü bu koşullar yüksek düzeyde hastalık olmadan yaşanmaz. Bu ilaçlar günlük su ve yiyecek rasyonları içinde uygulanabilir ve genellikle civcivler birkaç günlükken başlayarak tavuğun yaşamı boyunca kullanılır.

ANTİBİYOTİKSİZ TAVUK NE ANLAMA GELİYOR?

Antibiyotik içermeyen tavuk etiketleri, kuşun yaşamı boyunca antibiyotik kullanılmadığını gösterir. Bununla birlikte, farklı etiketler farklı anlamlara gelebilir. Örneğin, “Antibiyotiksiz yetiştirildi” etiketleri, bu ilaçların uygulanması için yaygın bir zaman olan yaşamın ilk birkaç gününde bile hiçbir antibiyotik kullanılmadığı anlamına gelir. Diğer yaygın etiketler arasında, insanları tedavi etmek için yaygın olarak kullanılan hiçbir antibiyotik kullanılmadığı anlamına gelen “Tıbbi açıdan önemli antibiyotik yok” ve antibiyotiklerin tavuğun büyümesini doğal olmayan bir şekilde teşvik etmek için kullanılmadığını belirten “Büyümeyi teşvik eden antibiyotik yok” yer alır.

ANTİBİYOTİKLER TAVUKLARA NE YAPAR?

Fabrika çiftliklerinde antibiyotikler iki nedenden dolayı kullanılır: büyümeyi desteklemek ve enfeksiyonu önlemek veya tedavi etmek. Tavukların yemlerinde düzenli olarak kullanılırlar ve hızlı büyümeyi teşvik etmede o kadar etkilidirler ki, bugünün tavukları 60 yıl önceki tavukların iki katı büyüklüğündedir. Bu bir problemdir çünkü etlik piliçlerin vücutları bu kadar ağırlığı kaldıramaz. Doğal olmayan büyümeleri iskelet ve eklem sorunlarına yol açar ve tavukların bacaklarında topal hale gelecek kadar çok strese neden olabilir.