Avrupa Komisyonu yakın zamanda aflatoksinler, pestisitler ve mikrobiyolojik kirleticileri tespit için kontrolleri artırmak adına ithalat kontrol yönetmeliğini güncelledi. Değişiklikler, 2021 Uyarı ve İşbirliği Ağı Raporuyla (Alert and Cooperation Network Report); gıdadaki aflatoksinler, pestisitler ve mikrobiyal kirleticilerle ilgili AB tarımsal gıda mevzuatına tekrar tekrar uyumsuzluk tespit etmesinin ardından yapıldı.

Yönetmelik, resmi kontrollerin oranını geçici olarak değiştirir ve AB üyesi olmayan ülkelerden belirli malların AB’ye girişine ilişkin bazı acil durum önlemleri belirler. Gümrük denetimlerinde yapılan değişiklikler aşağıdaki gibidir.

 • Gana’dan gelen palm yağına yüzde 50 oranında fiziksel muayene ve kimlik kontrollerini içeren resmi bir sertifika alınmalıdır

 • Hindistan, Malezya ve Türkiye’den giden keçiboynuzu veya guar zamkında etilen oksit ve gıda katkı maddeleri için yüzde 20 oranında fiziksel muayene ve kimlik kontrolleri yapılacaktır.

 • Hindistan’dan gelen kurutulmuş baharatlar, yüzde 20 oranında etilen oksit kontrolüne tabi tutulacaktır.

 • Hindistan‘dan gelen hindistan cevizi, gelişmiş aflatoksin uyumu nedeniyle artık yüzde 20’lik bir fiziksel muayene ve kimlik kontrol oranına tabi olmayacaktır.

  Milestone Content goes here

 • Endonezya‘dan ithal edilen hindistan cevizi aflatoksin nedeniyle yüzde 30’luk bir kontrol oranına tabi olacaktır

  Milestone Content goes here

 • Gürcistan‘dan gelen fındık aflatoksin nedeniyle yüzde 30’luk bir kontrol oranına tabi olacaktır.

  Milestone Content goes here

 • Mısır’dan gelen portakallar yüzde 20 oranında fiziksel muayene ve kimlik kontrolüne tabi tutulacaktır.

  Milestone Content goes here

 • Hindistan ve Pakistan’dan gelen pirinç, pestisit kalıntıları için yüzde 5 oranında kontrole tabi olacaktır.

  Milestone Content goes here

 • Hindistan‘dan gelen Yardlong fasulye ve guava yüzde 20’lik bir kontrol oranına tabi olacaktır.

  Milestone Content goes here

 • Tayland’dan gelen biberler (tatlı biberler hariç) pestisit kalıntıları için yüzde 30 oranında kontrole tabi olacaktır.

  Milestone Content goes here

Ayrıca, bazı kontroller değişmeden kaldı. ABD’den gelen fıstık, fıstık ezmesi ve fıstık ezmesi, aflatoksinler için yüzde 20 oranında kontrole tabi olmaya devam edecektir. Honduras’tan Galia kavunları, Salmonella için yüzde 10’luk bir kontrol oranına tabi olmaya devam edecektir. Nijerya, Etiyopya ve Sudan’dan gelen susam ile Brezilya’dan gelen karabiber yüzde 50 oranında Salmonella kontrolüne tabi olmaya devam edecektir.