Tiabendazol, “antihelmintik” veya solucan önleyici bir ilaçtır. Solucanların hayvan vücudunda ve bitkilerde büyümesini veya çoğalmasını engeller. Tiabendazol, iplik kurdu gibi solucanların neden olduğu enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılır. Thiabendazole ayrıca kıl kurdu (ip kurdu ile ortaya çıktığında), kancalı kurt, kırbaç kurdu, yuvarlak kurt ve trikinozu tedavi etmek için de kullanılabilir. Ayrıca, koruyucu olarak da kullanıldığı alanlar vardır.

Tiabendazol Kullanım Alanları

Koruyucu Olarak Kullanım

Tiabendazol, esas olarak meyvelerde (örneğin portakallar) ve sebzelerde küf, yanıklık ve diğer mantar hastalıklarını kontrol etmek için kullanılır; Hollanda karaağaç hastalığı için profilaktik bir tedavi olarak da kullanılır.

Tiabendazol ayrıca bir gıda koruyucu olarak da kullanılır. Örneğin, tazeliği sağlamak için muzlara uygulanır ve narenciye kabuklarına uygulanan mumlarda yaygın bir bileşendir ancak bu kullanımı Ab, Avustralya ve Yeni Zelanda tarafından onaylanmamıştır.

Aspergilloz tedavisinde kullanımı bildirilmiştir.

Ayrıca mantar önleyici duvar panolarında azoxystrobin ile karışım olarak kullanılır.

Parazit Öldürücü Olarak Kullanımı

Bir antiparaziter olarak, tiabendazol, yuvarlak kurtları, kancalı kurtları ve vahşi hayvanları, çiftlik hayvanlarını ve insanları enfekte eden diğer helmint türlerini kontrol edebilir.

Diğer Kullanım Alanları

Köpeklerde ve kedilerde, kulak enfeksiyonlarını tedavi etmek için tiabendazol kullanılır.

Tiabendazol ayrıca bir şelatlama maddesidir, yani kurşun, cıva veya antimon zehirlenmesi gibi metal zehirlenmesi durumlarında metalleri bağlamak için tıbbi olarak kullanılır.

Tiabendazolun Olası Yan Etkileri

Deneylerde, Tiabendazole yüksek oranlarda maruz kalan hayvanlarda, karaciğer ve bağırsak bozuklukları gibi etkilerle birlikte, maddenin daha yüksek dozlarda hafif bir toksisitesi olduğu görülmektedir. İlaç olarak kullanımın insanlar üzerindeki etkileri arasında mide bulantısı, kusma, iştahsızlık, ishal, baş dönmesi, uyuşukluk veya baş ağrısı yer alır; çok nadiren de kulak çınlaması, görme değişiklikleri, mide ağrısı, gözler ve ciltte sararma, koyu renkli idrar, ateş, yorgunluk, susuzluk artışı ve idrar miktarında değişiklik meydana gelir. Daha yüksek dozlarda kanserojen etkiler gösterilmiştir.

Sütte Tiabendizol Kalıntısı

Tiabendizol başta yemler olmak üzere birçok sebeple süte karışabilir ve bu tercih edilmeyen bir durumdur. Avrupa Birliği ve ülkemiz regülasyonlarına göre sütte bulunma sınırı 100 PPB’dir. Bu pestisit, Çin’de 2020 yılına kadar yasaklılar listesindeyken şu anda sınır 100 PPB’dir. ABD’de ise kurallar biraz daha katıdır ve limit 50 PPB’dir.