Nitrofurazon, nitrofuran sınıfına ait antimikrobiyal bir organik bileşiktir. En yaygın şekilde topikal antibiyotik merhem olarak kullanılır. Gram pozitif bakterilere, gram negatif bakterilere karşı etkilidir ve tripanozomiyaz tedavisinde kullanılabilir. Daha güvenli ve daha etkili ürünler ortaya çıktıkça tıpta kullanımı azalmıştır. Nitrofurazonla ilgili yapılan hayvan çalışmaları sırasında mutajenik ve kanserojen olduğuna dair açık kanıtlar bulunmuştur ve California Prop 65 kapsamında listelenmiştir. Daha önceki yıllarda çiftlik hayvanları için bir antibiyotik olarak yaygın şekilde kullanılan Nitrofurazonun şimdilerde kullanılması yasaktır.

Nitrofurazonun Kullanım Alanları

Kullanım AlanıKullanım Amacı
İnsan SağlığıNitrofurazonun satışı daha öncelerde ABD’de reçeteli olarak serbestti ve bakteriyel cilt enfeksiyonları, yaralar, yanıklar ve ülserlerin tedavisi için topikal bir solüsyon, topikal krem ​​veya topikal merhem olarak kullanılıyordu. Nitrofurazon, Rusya’da bademcik iltihabının tedavisi için topikal bir çözüm olarak hala çok popülerdir.
Hayvan SağlığıNitrofurazon köpeklerde, kedilerde ve atlarda, yüzeysel bakteriyel enfeksiyonlar, yanıkla, kutanöz ülser veya profilaktik tedavisi için topikal olarak kullanılmaktadır. Süs balıklarında yüzgeç çürümesi gibi enfeksiyonların tedavisine yönelik hazırlıklar da hala ticari olarak mevcuttur.

Nitrofurazonun Yan Etkileri

Nitrofurazonun görülen bazı yan etkileri şunlardır:

-Eritem

-Kaşıntı

-Dermatit

-Döküntü

-Ödem

-İltihaplanma

Nitrofurazonun Toksisitesi

Nitrofurazonun bir insan kanserojen olduğundan şüphelenilmektedir ve California toksik kimyasallar listesine dahil edilmiştir. Çalışmalar nitrofurazonun sıçanlarda meme tümörlerini ve farelerde yumurtalık tümörlerini indüklediğini göstermektedir. Ek olarak, hayvan çalışmaları, konvülsif nöbetler, yumurtalık atrofisi, testis dejenerasyonu ve eklem kıkırdağı dejenerasyonunda artan bir insidans göstermiştir.

Nitrofurazon Azami Kullanım Seviyeleri

 • Türkiye

  Ülkemizde nitrofurazon kalıntılarının gıda ürünlerinde bulunması yasaklanmıştır.

 • Avrupa Birliği

  Nitrofurazon AB tarafından gıda ürünlerinde bulunması yasaklı ürünler listesindedir.

  Avrupa Birliği

 • Çin

  Çin Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından bir değer belirtilmemiştir.

 • ABD

  ABD’de nitrofurazon kullanımı insan kullanımına sunulacak bütün gıda maddeleri ve canlı hayvanlarda yasaklanmıştır.

  ABD