Tüm Genom Dizilimi’nin kullanımı

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) ve çeşitli eyaletlerdeki halk sağlığı ve düzenleme yetkilileri, Tüm Genom Dizilimi (TGS) kullanarak, 2014 yılından bu yana devam eden ve en son Aralık 2023’te bildirilen çok devletli bir gıda kaynaklı hastalık salgını soruşturmasını kısa süre önce çözdü.

CDC, Listeria monocytogenes’in neden olduğu bu hastalık salgınını ilk olarak 2017’de ve 2021’de tekrar araştırmıştır. Önceki soruşturmalarda epidemiyolojik kanıtlar queso fresco ve diğer benzer peynirleri salgının potansiyel kaynağı olarak tanımlamıştı, ancak belirli bir markayı tanımlamak için yeterli bilgi yoktu. CDC, Aralık 2023’te yeni hastalıkların bildirilmesi ve salgın suşunun Hawaii’deki Rizo-López Foods’tan alınan bir peynir örneğinde bulunmasının ardından Ocak 2024’te soruşturmayı yeniden açmıştır.

Halk sağlığı araştırmacıları, TGS yoluyla tanımlanan gıda kaynaklı patojen DNA parmak izlerinin ulusal bir veritabanını barındıran CDC’nin PulseNet sistemini kullanarak, 2014 yılında hastalardan izole edilen L. monocytogenes’in daha yakın tarihli hastalardan elde edilen izolatlarla yakından ilişkili olduğunu buldu. Genetik benzerlik, 2014-2023 yılları arasında hastalanan kişilerin aynı gıdadan enfekte olduğunu düşündürmektedir.

Ocak 2024’teki rutin numune alımı sırasında Hawaii Eyaleti Sağlık Bakanlığı Gıda ve İlaç Şubesi, Rizo-López Foods tarafından üretilen ve salgından sorumlu L. monocytogenes suşu için pozitif test edilen yıllanmış cotija peyniri ürününden bir numune toplamıştır. Daha sonra FDA, Rizo-López Foods tesisinde denetimler gerçekleştirmiş ve test için gıda ve çevre numuneleri toplamıştır. FDA, salgından sorumlu L. monocytogenes türünü peynirlerin paketlenmeden önce bekletildiği bir kapta bulmuştur.

6 Şubat 2024 itibariyle, 11 eyaletten (Arizona, California, Colorado, Florida, Georgia, Nevada, Kuzey Carolina, Oregon, Tennessee, Teksas ve Washington) L. monocytogenes salgın suşu ile enfekte olmuş toplam 26 kişi rapor edilmiş ve bu kişiler 23 hastaneye yatış ve iki ölümle sonuçlanmıştır. Hastalıkların başlangıcı 15 Haziran 2014-10 Aralık 2023 tarihleri arasında değişmektedir.

Eyalet ve yerel halk sağlığı yetkilileri, vaka hastalarıyla hastalanmadan önceki bir ay içinde yedikleri yiyecekler hakkında görüşüyor. Görüşülen 22 kişiden 16’sı (yüzde 73) queso fresco, cotija veya diğer benzer peynirleri yediklerini bildirmiştir. Belirli markaları hatırlayan kişiler arasında, 2014-2022 yılları arasında hastalanan üç kişi Don Francisco marka queso fresco veya cotija yediklerini bildirmiştir. Don Francisco, Rizo-López Foods tarafından üretilen ve geri çağrılan peynir markalarından biridir.

11 Ocak 2024’te Rizo-López Foods, L. monocytogenes testi pozitif çıkan yıllanmış cotija peyniri ürününü geri çağırmış ve 6 Şubat 2024’te FDA’nın tesiste salgın suşunu bulmasının ardından işletme o lokasyonda üretilen tüm peynir ve diğer süt ürünlerini geri çağırmıştır.

Tüm Genom Sekanslama(TGS): Whole Genome Sequencing(WGS)