Yakın tarihli bir Gıda ve Beslenme Bilimlerini Geliştirme Enstitüsü (IAFNS) konferansında, Gıda Güvenliği, Toksikoloji ve Risk Değerlendirmesi alanında seçkin bir profesör olan Michigan Eyalet Üniversitesi’nden Dr. Felicia Wu tarafından “İklim Değişikliği’nin ABD’de Üretilen Mısırdaki Aflatoksin Varlığına Etkisi” adlı çalışmasına ilişkin bir sunum yapıldı.

Aflatoksin: Gıda Güvenliğini Tehdit Eden Bir Mikotoksin

Aflatoksin, ABD mısır üretiminde önemli gıda güvenliği riskleri oluşturan bir mikotoksindir ve IAFNS, değişen bir ortamda mahsul sağlığı ve gıda güvenliği endişelerini birleştirmeyi amaçlayan sunumu memnuniyetle karşılamıştır.

Aflatoksinin Kökeni ve Tehlikesi

Aflatoksin, sıcak ve kuru iklimlerde yetişen Aspergillus flavus adlı mantar tarafından üretilen bir mikotoksin türüdür. Çalışmanın yazarlarından Dr. Wu, “[Aflatoksin’e karşı] en savunmasız olan popülasyonlar; ağaçlardan elde edilen yemişler, mısır ve baharatların temel gıda maddeleri olduğu sıcak iklimlerde yaşayan insanlardır” diyor.

Makale, açık erişimli Environmental Research Letters dergisinde yer almaktadır. Yazarın vardığı sonuçlara göre şu anda en çok etkilenen bölgeler Sahra altı Afrika, Güneydoğu Asya, Orta Amerika ve ABD’nin Güney bölgeleridir.

Dr. Wu, aflatoksinin karaciğer kanseri riskleri oluşturduğunu ve “en güçlü, doğal olarak oluşan insan kanserojeni” olduğunu açıkladı. Yılda yaklaşık 100.000 karaciğer kanseri vakasına aflatoksin neden olur ve yüksek dozlarda akut vakalar meydana gelebilir. Ek olarak, aflatoksin çocuk gelişimini etkileyebilir, bodurluğa neden olabilir ve bağışıklık fonksiyonunu etkileyebilir ki bunların tümü ciddi sağlık sorunlarıdır.

ABD’de Gıda Güvenliği ve Ekonomik Riskler

Wu, ABD Gıda ve İlaç İdaresi’nin (FDA) aflatoksini düzenlemesi nedeniyle bu noktada ABD’de aflatoksinin gıda güvenliği risklerinden daha fazla ekonomik zarar oluşturduğunu açıkladı. Bununla birlikte, yakın vadeli iklim değişikliğinin, aflatoksinin gelecekte ABD gıda üretimi için oluşturacağı risk düzeyi hakkında belirsizlik yarattığı konusunda uyardı.

Aflatoksin Riskinin Analizi ve Önlenmesi

Çalışma, aflatoksinin 2031-2040’ta ABD mısır üretiminde sorulanların neresinde yer alacağına odaklanıyor ve çevresel verilerle birlikte çiftçilerin mahsul sigortası taleplerini dinliyor. İleriye dönük olarak ekip; sıcaklık, yağış ve yetiştirici uygulamalarının bir fonksiyonu olarak bir aflatoksin riski modeli geliştirdi ve her kategori için geçmiş verileri izledi.

Aflatoksin sorunları, mısır büyüdükçe “ipekleşme” aşamasında ve sarı lifler geliştikçe ve ayrıca bazı taneler yarılarak “dişlenme” aşamasında ortaya çıkar. Mantar, liflerin (sıyrılırken çıkan sarı lifli kısım) içinden geçer. Mısır büyüdükçe tanelere girinti veya yarıklardan da girebilir.

Geleceğe Dair Aflatoksin Riskleri ve Çözüm Yolları

Dr. Wu’nun araştırmasının özü, aflatoksin riskinin Orta Batı’da kesinlikle 2031-2040 arasında yoğunlaşacağıdır. Aflatoksin sorunları Iowa, Illinois ve Nebraska’nin ana mısır üretilen eyaletlerinde daha küçük ama yine de önemli bir artışla, Kansas ve Missouri’de en yoğun olacak.

İlginç bir şekilde, riskler kuzeye doğru kaydıkça bazı alanları geride bırakıyor. Sıcaklık kuşağındaki kuzeye doğru kayma nedeniyle, eyalet mantarın hayatta kalamayacağı kadar ısındığından, Teksas’ta aflatoksin riski azalacaktır.

Aflatoksin risklerini ele alma seçenekleri sorulduğunda Dr. Wu, daha dayanıklı mısır türleri üretmek için CRISPR gen düzenlemesi gibi biyoteknolojinin daha geniş kullanımını savundu.

IAFNS ve Gıda Güvenliği Araştırmaları

IAFNS, gıda güvenliği ve çevresel eğilimlerin nasıl iç içe geçtiğini ele almak için titiz modelleme ve analiz yöntemleri kullanıldığından bu analizi memnuniyetle karşılamaktadır. Örneğin, birçok gıdaya içerik sağlamak için güvenli mısır verimini korumanın önemi göz önüne alındığında, IAFNS mısır araştırmalarında aflatoksini de destekler.

Gıda Güvenliği Araştırmalarının Geniş Kapsamı

IAFNS, suyla taşınan patojenler üzerine araştırmaları destekleyerek diğer biyolojik kirleticileri de ele alır. North Carolina Eyalet Üniversitesi’ndeki araştırma çalışıyor; Salmonella, Listeria ve Campylobacter gibi tatlı su kaynaklarındaki üç ana gıda kaynaklı patojenin ortaya çıkışını, potansiyel kontaminasyon ve çoğalma yollarını, virülansını ve duyarlılığını incelemiştir.

Bu tür bulgular, üniversiteler, endüstri ve devlet gibi sektörlerde karar vermeyi destekler. Aflatoksin ve mısır hakkındaki yeni bilgiler, yetiştiricilere, işleyicilere, araştırmacılara, üreticilere ve diğerlerine yanı sıra ABD Tarım Bakanlığı (USDA) yayım uzmanlarına fayda sağlar.

Geleceğe Dair Uyarılar ve Önlemler

Yazarlar, kanıtlarını ve bulgularını desteklemek ve belirsizlikleri detaylandırmak için çeşitli iklim modeli projeksiyonlarını çalışmalarına dahil etmekte bir hayli ileri gittiler. Bu ve diğer araştırmalar, gıda güvenliği ve çevrenin benzersiz riskler ve fırsatlar oluşturmak için nasıl iç içe geçtiğini göstermektedir. Yalnızca potansiyel riskleri önceden kabul ederek ve ele alarak önlemenin ödüllerini alabiliriz. Bu örnekte, Dr. Wu ve meslektaşları, güvenli mısıra giden yolu özetlediler.