Gentamisin, önemli bir direnç olmadığı sürece; gram negatif bakterilerin sebep olduğu hastalıkların tedavisinde kullanılan bir antibiyotiktir. Aminoglikozit grubunda yer alır. Aerobik gram-negatif bakterilere karşı özellikle aktiftir, fakat aynı zamanda gram-pozitif organizmalara karşı da sinerjistik olarak hareket eder. Not: Gentamisin anaerobik bakterilere karşı hiçbir etkisi yoktur. Beta Laktam grubu antibiyotiklerle birlikte kullanıldığında aktivitesi artar.

Gentamisin, Micromonospora purpurea bakterisi tarafından doğal olarak üretilir ve 1962’de patenti alınıp 1964’te tıbbi kullanım için onaylanmıştır. Antibiyotik, bakterinin hücre duvarının delinmesiyle ortaya çıkan Micromonospora kültüründen toplanır. Antibiyotiğin biyosentezini anlamak için mevcut araştırmalar devam etmektedir. Gentamisin, Dünya Sağlık Örgütü’nün Temel İlaçlar Listesi’nde yer almaktadır. Dünya Sağlık Örgütü, gentamisin’i insan tıbbı için kritik öneme sahip olarak sınıflandırır.

Gentamisin Ne Zaman Kullanılır?

Gentamisin antibiyotiği belli bakterilerin oluşturduğu hastalıkların tedavisinde kullanılır. Bu hastalıklara kemik enfeksiyonları, kalp içzarının iltihaplanması, pelvik inflamatuar hastalık, menenjit, zatürre, idrar yolu enfeksiyonları ve sepsis örnek olarak verilebilir.

Gentamisinin Yan Etkileri

Doğru kullanılmadığı taktirde gentamisin antibiyotiği canlılar üzerinde çeşitli yan etkilere sebebiyet vermektedir. İç kulak sorunlarına ve böbrek sorunlarına neden olabilir. Bu sorunlar, denge ve işitme kaybı ile ilgili sorunları içerebilir ve kalıcı olabilir. Hamilelikte kullanılırsa gelişmekte olan bebeğe zarar verebilir.

Hayvanlarda Gentamisin Kullanımı

Gentamisin, aynı zamanda tavuk ve sığırlarda kullanılan bir antibiyotiktir. Kullanımı yasak olmasa da, vurulduktan sonra, belli bir süre sütü alınamaz; et için kesime gönderilemez. 2 Gün (4 Sağım) boyunca alınan süt insan tüketimine sunulamaz. Aynı zamanda son 80 gün içinde gentamisin kullanan hayvanların etleri kullanılmamalıdır.

Regülasyonlar

 • Çin

  Çin‘de sütte gentamisin kalıntısı azami 100 ppb’dir

 • AB

  Avrupa Birliği ülkelerinde sütte azami gentamisin kalıntısı sınırı 100 ppb’dir.

  AB

 • ABD

  ABD‘de sütte azami gentamisin kalıntısı sınırı 30 ppb’dir.

 • Türkiye

  Ülkemizde Avrupa Birliği regülasyonları uygulanmaktadır.

  Türkiye

Gentamisin Test Kitini Buradan İnceleyebilirsiniz